1

Összegyűjtöttük a leggyakrabban előforduló látáshibákat, amikkel életünk során találkozhatunk akár saját tapasztalatból, akár a környezetünkben élők által. A rossz látás negatív élménye mindenkit megrémíthet kicsit, de akár úgy is lehet látáshibánk, hogy nem is érzékeljük. Amit fontos a legelején tisztázni, hogy a „rosszul látás”, az önmagában nem betegség, ez egy állapot, ami optikai segédeszközökkel tökéletesen korrigálható.
A látásunk sokféle módon van hatással a mindennapjainkra. Leginkább az idegrendszerre gyakorolt hatását szoktuk tapasztalni, még ha nem is erre gondolunk először. Amikor valaki fáradékony, gyakran elbambul vagy elbóbiskol, ingerlékeny vagy gyakran feszült, vagy a figyelemmel van probléma, nehezen koncentrál vagy éppen sűrűn fáj a feje - ezek a tünetek mind-mind összefügghetnek a látással. Persze lehet ezer más oka is a tüneteknek, de érdemes a probléma megoldásának érdekében felkeresni egy rendelőt vagy optikát látásvizsgálatért.

Myopia

22

Bár egyelőre nem ez a leggyakrabban előforduló látáshiba Európában, de a kutatások rohamosan növekvő számokat mutatnak pár 10 éven belül. Myopiás, vagyis rövidlátó. A myopiás ember nem lát távolra élesen. Folyamatosan érzékelhető homályt tapasztal távolra tekintéskor. Azonban közelre, vagyis rövid távokon belül a látása sokkal pontosabb és élesebb, mint bárki másnak. Hogy értsük, egy rövidlátó (myopiás) nagyon könnyen fűzi be a cérnát a tűbe szemüveg nélkül is. A myopiásoknak állandó jelleggel kell optikai eszközt viselni, hogy lássák a táblát, tv-t, és vezetéshez is szükséges. 

Myopiásoknak dioptriát felírni fejtörést jelent a szakembereknek, mivel a myopiások mindig a tökéletességre törekednek. Hogy értsük, mindig több és több dioptriára vágynak, hogy a 100 méterrel előttük haladó autónak is le tudják olvasni a rendszámát, kis túlzással. Ez nem egy jó dolog. A myopiásoknál, ami kihívást jelent, hogy elfogadják a normális keretek között lévő, anyatermészet adta látásélességet, és ne akarjanak a „jövőbe is látni”. Könnyű a myopiásokat túlkorrigálni (túl sok, számukra szükségtelen dioptriát felírni) sajnos, ha a szakember nem elég körültekintő. A túlkorrekció elsőre nagyon szuper élményt ad, de hosszútávon fejfájást, bizonytalan látást, fókuszálási nehézséget és közeli látásproblémákat okozhat. Ha ilyet tapasztal egy myopiás a viszonylag új szemüvegével, mindenképpen menjen vissza a szakemberhez. 
 

33

A myopiás dioptria mínusz (pl. -1,00) előjelű. Mivel a mínusz előjelű szemüveglencsék optikailag kicsinyítik a szemet, szélük vastag és gyakran kilóg a keretből. Természetesen dioptria függő a szemüveglencse kinézete. A myopiások nagy része előnybe részesíti a kontaktlencsét, hiszen esztétikailag észrevehetetlen, és mivel állandóan kell viselni, kényelmesebb megoldást biztosít.
A myopia gyermekkortól egészen a növekedés befejeztéig nőhet. Ezt a látáshibát nem lehet kinőni. A dioptriák mértékét befolyásolják a környezeti hatások (hosszas közeli fókusz, pl. mobiltelefon) és a genetika is. A myopia rohamos növekedését gyermekkorban, időben kiszűrve és kezelve csökkenteni lehet. A dioptria csökkentésére tett erőfeszítések oka, hogy ha a szem mérete „túlnő” a normálishoz képest, akkor ezzel együtt a dioptriák is emelkednek. A nagy szemgolyóban sokkal érzékenyebbek a szövetek, így minél több a dioptria/nagyobb a szem, annál sérülékenyebb (pl. retinaleválás, bevérzések). A myopia csökkentésével valójában a szem növekedést lassítjuk, okozatként a dioptriák sem fognak nagy ütemben változni.

 

Hypermetropia

Ez az a látásprobléma, ami gyermekkorban kinőhető. A vizsgálókban a leggyakrabban hypermetropiásokkal találkozni, akik teljesen megrökönyödve szokták tapasztalni, hogy nekik szemüveget ír fel a szakember. Igen-igen, de akkor most hogyan is van ez? „Jól látok, le tudom olvasni a táblát, de kellene szemüveget hordanom?” A hypermetropia távollátást/túllátást jelent. Ennek a szónak a magyarosítása nem teljesen egyértelmű, de egy kis segítséggel máris érthetőbb lesz. Túllátás, de min lát túl egy hypermetropiás? Tulajdonképpen értelmezhetjük úgy, hogy a szemében lévő látásproblémán tud túllátni, vagyis önmaga korrigálja a „bajt”. Egy hypermetropiás szem nagyon becsapós tud lenni. A hypermetropiások rendkívül rugalmas, laza, alkalmazkodó látórendszerrel rendelkeznek. Az izmok és a szemlencse folyamatos használatával, ők azok, akik „mindenhova jól tudnak látni”. Egy ideig. Amíg a szemük friss, rugalmas, üde. Azonban folyamatos közeli fókuszálással (pl. monitoros munka), illetve idősebb korban, ez a rugalmasság kifárad, csökken, majd minimalizálódik.

4

Jellegzetes panaszokat tapasztalhatnak a hypermetropiás páciensek, mint pl.: 30-35 évesen (vagy akár korábban is) olvasási nehézség, közelről feltekintve fókuszálási nehézségek, este rosszabb/bizonytalanabb látás, gyakori fejfájás, gyermekkorban szemüvegviselés, nap végére piros, fáradt szemek, hosszas olvasás során összefutó sorok, nehéz koncentráció, fiatalkorban felírt szemüveget nem viselte, mivel jól látott enélkül is.
A hypermetropiát korrigálni, kiszűrni viszonylag könnyen lehet a jellegzetes panaszok miatt, azonban a páciens felé kommunikálni sokkal-sokkal nehezebb. Nehéz elfogadni azt, amit nem élnek meg igazából, hiszen a folyamatos alkalmazkodással jó látásélményt generálnak, nagyon sok energiával. De a helyes kommunikáció esetükben elengedhetetlen. Gyakori tapasztalat az, hogy a szakember felír egy szemüveget állandó viseletre, a páciens bizalommal fordul a dologhoz, elkezdi használni, és jön a „hidegzuhany”, amitől teljes bizalomvesztés is kialakulhat, ha nem volt tájékoztatva. Mi ez a negatív élmény? Amikor egy hypermetropiás szem megkapja a szükséges segítséget, akkor az addigi feszült és folyamatosan dolgozó látórendszer (szemlencse, izmok, idegek, és mindezek hatása a teljes szervezet) megpihen. Ellazul és feloldódik az addigi görcsös állapot. Ezt a páciens úgy éli meg, hogy elkezdte hordani a szemüveget, amivel jól lát, esetleg már nem fáj a feje, kisimultabb, DE amikor leveszi a szemüveget homályba borul a világ. És ez ijesztő lehet. Kis idővel a látórendszer, mint korábban is tette, neki tud állni dolgozni. Ezt a folyamatot rendkívül fontos lenne kommunikálni a szakembereknek, a tájékoztatás, őszinteség az alapja a páciens-szakember kapcsolatnak.

7

A hypermetropiásokat pluszos (pl.+3,00) előjelű szemüveglencsékkel korrigáljuk. Erről azt kell tudni, hogy úgynevezett „pocakos” lencsék, mivel az optikai közepük vastag, domború. Ezáltal nagyító hatásúak. A lencsék optikájuk miatt gyűjtő lencsék, így a látóteret is valamennyire csökkentik, persze minden függ a dioptria mértékétől is. Hypermetropiások általában a látótércsökkenés miatt szeretnek kontaktlencsét viselni, mivel ez az optikai eszköz nem korlátozza le őket, és látványos nagyító hatása sincsen. 
Hypermetropiát, csak úgy, mint minden más látáshibát, lehet örökölni. Érdemes gyermekkorban kiszűrni, mert a megfelelő korrekció viselésével elérhető javulás és dioptria csökkenés. Gyermekeknél fontos a családi halmozódás figyelembevétele. A hypermetropia helyett, előfordul, hogy félre diagnosztizálnak kisiskolás gyermekeket, hiszen a tünetek megegyeznek a figyelemzavarral, viselkedésbeli problémákkal, diszlexiával és még sorolhatnám.

 

Astigmatizmus

Ez az a látáshiba, ami mindenkinek van, de csak kevesek vesznek róla tudomást. De ez hogy lehet? Úgy lehet, hogy a szemgolyót, hiába hívjuk golyónak, nem az.
A szemgolyó picit vízszintesen nyújtott, talán inkább hasonlít egy avokádóra vagy szokták még rögbilabdához is hasonlítani. A lényeg, hogy nem golyó. Mivel nem egyforma hosszú minden irányban, így a beérkező fény nem tud tökéletesen egységes képet alkotni. Úgy látszódnak a tárgyak, mintha elmosottak lennének, vagy mintha árnyéka, aurája lenne a dolgoknak. Tehát, ez mindenkinél van, de annyira kicsi az eltérés, hogy sokan észre sem veszik vagy teljesen hozzászoknak, és nem igényelnek korrigálást.

9

De persze van, amikor nagyobb az eltérés, és muszáj segítséget kérni. A panaszok hasonlóak a fent leírtakhoz, csak sokkal kifejezettebbek. A leggyakoribb észrevétel felnőtteknél, amivel szakemberhez szoktak fordulni, hogy este pl. vezetés közben borzalmasan szóródnak a fények, nagyon zavaró a fényszóró. Gyerekeknél a nagyobb mértékű astigmia iskolás korban szokott kiderülni, mikor írni és olvasni tanulnak, sok a betűtévesztésük, leginkább a hasonlókat keverik pl. O – D – Q vagy H – N – M.

A látásvizsgálat során, amennyiben betű ikonokkal vizsgál a szakember, a páciensek is ezeket tapasztalhatják, mint amit a gyermekeknél írtam. Attól függ, hogy az astigmia milyen irányban van. Ahogy az elején is írtam, a szem különböző hosszúságú. Ez a hosszúságbeli eltérés bármilyen irányú lehet, így az astigmiás dioptriának az irányát mindenképpen meg kell határozni. Ez az irány fokban van megadva a dioptria felírásakor.
Az astigmiás recepteket/ dioptria felírásokat külön szeretném kiemelni, hiszen emiatt is sok-sok félreértés szokott adódni. Egy ilyen típusú dioptriát 3 különböző értékkel határozunk meg (pl. -3,00 +1,00 90° vagy -2,00 -1,00 180°). Itt, amit jó tudni, hogy a felíráskor a szakember dönti el, hogy milyen lencsével korrigálja a hibát, lehet + és lehet - is. A kapott értékek átválhatók pluszról (+) mínuszra (-) és fordítva. Nem kell feltétlenül megérteni a folyamatot, csak célszerű tudni, hogy az astigmiásoknak 2 féle módon lehet a dioptriát felírni. Nem kell megijedni, ha a vizsgálati lapon és pl. a kontaktlencse dobozán nem ugyanaz szerepel. 
 

6

Az astigmia egy adott állapot. A szem formája határozza meg. Addig tud változni, amíg a gyermekek fejlődésben vannak, utána már nem. Vagyis, ha fiatal korban lesz egy ilyen dioptria felírva, az el fogja kísérni a pácienst hosszú évekig. Jelentősebb változás nem lesz tapasztalható vele. Idősebb korban, ha kialakul szürkehályog (cataracta), az tudja jelentősebben módosítani, de ez egy másik témakör. 
Astigmiásoknak jó dioptriát nem mindig lehet elsőre felírni. Gyakran tapasztalható a vizsgálóban, hogy mikor kettő szemmel együtt néznek, szédülést, émelygést éreznek, gödröket látnak a padlón. Ilyenkor csökkentjük az értékeket addig, amíg a panasz meg nem szűnik, persze ilyenkor kicsit a látásélesség rovására. Astigmiásokat gyakran kell szoktatni a dioptriákhoz, nem kell kétségbeesni, ha elsőre nem tökéletes. Ez egy folyamat. Amikor a vizsgálóban már jónak tűnik az érték, az akkor is okozhat némi furcsa érzést már a kész szemüvegben. Megszokást igényel, ez kétségtelen, de kis türelemmel szuper „4K-s” látásélmény érhető el. 
 

 

Ebben a blogbejegyzésben semmi sem minősül orvosi szaktanácsadásnak, és nem is helyettesíti a szakemberek személyre szabott javaslatait. Kérdés esetén fordulj szemész szakorvosodhoz, kontaktológusodhoz!

Több blog poszt