A presbyopia egy olyan természetes folyamat, amely egy bizonyos életkortól kezdve, jellemzően 40 éves kor felett, minden embert utolér, nem hiába hívják öregszeműségnek.
Jellegzetes tünete a közeli tárgyakra való fókuszálási képességünk fokozatos elvesztése. Az oka részben, a szemen belül, közvetlenül az írisz mögött található szemlencse rugalmasságának csökkenése. A szemlencsénk hasonló elven működik, mint egy fényképezőgép, amely a fókuszálás érdekében korrekciót végez. A kor előrehaladtával a szemlencse fokozatosan veszít a rugalmasságából, ami miatt már nem lesz képes olyan hatékonyan fókuszálni.
A hétköznapokra lefordítva ez úgy néz ki, hogy egyre távolabbról leszünk csak képesek elolvasni a könyvek vagy a mobil- és laptopképernyők betűit, mivel azok homályossá válnak. Ilyenkor ösztönösen korrigálni akarunk ezért távolabbra rakjuk a kezünkben lévő tárgyat, de ez sajnos csak ideiglenes megoldást tud nyújtani.
Kezelhető a presbyopia?
A presbyopia szerencsére egy könnyedén korrigálható látáshiba. A megelőzés a presbyopia esetében nem lehetséges, ám a látásjavítás több módszerrel is elérhető.
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy presbyópiáról csak 40 éves kor felett beszélhetünk. Fiatalabb korban előfordulhat a presbyopia tüneteihez hasonló panaszokat okozó más látáshiba, mint például a hypermetrópia, hétköznapi nevén távollátás.
Látásproblémák észlelése – homályos vagy torz közeli vagy távoli látás, illetve fókuszálási nehézségek esetén mindig forduljon szakemberhez.
A presbyopia diagnosztizálását követően többféle korrekciós lehetőség közül választhatunk
Megoldások presbyopiára
A cikk nem értelmezhető orvosi tanácsként, és nem helyettesíti az egészségügyi szakemberek ajánlásait. Konkrét kérdéseivel keresse fel optometristáját vagy szemorvosát!