A keratokónusz esetén a szaruhártya kúpszerűen kiemelkedik. A görög eredetű szó eredeti jelentése: „szaruhártyakúp”.

A keratokónusz tünetei

Nem egyértelmű, hogy miért alakul ki egyeseknél a keratokónusz, azonban azt tudjuk, hogy tünetei egyrészt a szaruhártya deformációja, másrészt a deformáció magas pontjának sérülése miatt állnak elő.

A keratokónusz tünetei általában egyszerű homályos látásként kezdődnek, némileg hasonlóan a gyakoribb fénytörési hibák vagy a szemtengelyferdülés (asztigmia) által okozott homályos látáshoz.

A keratokónusz egyedileg jellemző tünete azonban a tárgyak szellemképes látása. Ez megjelenhet csíkos vagy fellobbanó torzításként is, továbbá gyakran kíséri az erős fényre való érzékenység és az eseti viszketés.

A keratokónusz ezenkívül általában gyengíti az éjjellátást. A látástorzulás és a homályosság feltűnőbb gyenge fényviszonyok mellett, mivel a pupilla kitágul, hogy több fényt fogadhasson be, és ilyenkor a szaruhártya szabálytalan felületéből nagyobb részt fed fel.

A keratokónusz kezelése

A legenyhébb esetekben segíthet a szemüveg és a normál, lágy kontaktlencse, sikeresen korrigálva a látásélesség problémáit. A betegség előrehaladtával gyakran gázáteresztő félkemény (RGP) lencséket alkalmaznak a látásélesség korrekciójára, részben a lencse hozzáigazításával a szaruhártya változó alakjához. A keratokónusz kezelésére készült lencsék korrigálják a látásproblémákat, ám nem fogják vissza a betegség előrehaladását.

Ahogyan a beteg állapota romlik, a leghatékonyabb korrekciós módszerré a speciális lencsék és a műtéti megoldások lépnek elő.

Műtét és szaruhártya-átültetés

A szaruhártya-átültetés (keratoplasztika) elterjedt, biztonságos és hatékony megoldás. A betegeknek azonban így is gyakran szükségük van valamilyen típusú normál látáskorrekcióra.

A szaruhártya átültetésekor a sebész eltávolítja a szaruhártyát, majd a donorból kivesz egy másikat. Mivel a szaruhártya nem rendelkezik saját közvetlen vérellátással, az átültetett szaruhártya esetén nem szükséges a vércsoportegyezés. A látás általában nagymértékben javul, függetlenül a betegség súlyosságától, a sebészeti technikától és egyéb tényezőktől.

Az Intacs elnevezésű gyűrűs szaruhártya-implantátum a szaruhártya-átültetés nemrégiben FDA-jóváhagyást kapott műtéti alternatívája. A szaruhártya szélén ejtett kis bemetszéseken keresztül vékony íveket illesztenek be, így egy alig észrevehető gyűrű kerül a szembe. Ezek a szaruhártya görbülete ellenében feszülve kilapítják a keratokónusz kúpjának csúcsát, szabályosabb formát adva neki.

A szaruhártya kollagén-keresztkötése (CXL) egy fejlesztés alatt álló kezelés Európában, amely jelenleg klinikai vizsgálatok alatt áll az Egyesült Államokban. A kollagén-keresztkötések a szaruhártya természetes horgonyai. A keresztkötéses kezelés során a szaruhártyát speciális szemcseppekkel itatják át, majd UV-megvilágítással aktiválják az oldatot, növelve a kollagén-keresztkötések számát. A keresztkötés ugyan nem gyógyítja meg a keratokónuszt, de a tanulmányok biztató eredményeket mutatnak a kezelés lehetőségeiről a betegség előrehaladásának visszafogásában.

Ha aggasztja az esetleges vagy rosszabbodó keratokónusz, konzultáljon szemész szakorvosával. A szemész a szövetségese szemei egészségi állapotának, valamint kezelési lehetőségeinek felmérésében, és alapos diagnózist tud felállítani a keratokónusz szempontjából. A rendszeres szemvizsgálatok is remek módszert jelentenek a szemésznek, hogy megfigyelés alatt tartsa szemét és látását, hogy Ön a lehető legtovább egészséges maradhasson.

 

A cikk tartalma nem értelmezhető orvosi tanácsként, és nem helyettesíti az egészségügyi szakemberek ajánlásait. Konkrét kérdéseivel keresse fel szemész szakorvosát.

Több cikk