A lusta szem kifejezés arra utal, hogy a két szem nem képes egyszerre ugyanoda nézni. Ez általában a tompalátás (ambliópia) tünete, amikor az egyik szem jelentős látásvesztéssel küzd, illetve néha a kancsalságé (sztrabizmus), amely gyakori szemprobléma.
Tekintsük át, milyen hatással van a látásra a tompalátás és a lusta szem, illetve jellemzően milyen korrekciót és kezelést alkalmaznak az esetükben.
Lusta szem és tompalátás: mi a különbség?
Két fő látáshiba létezik, amely lusta szemként jelenik meg:
A tompalátás egy fejlődési probléma a szem és az agy kapcsolatában: az agy gyakorlatilag figyelmen kívül hagyja az egyik szemből érkező információkat. A tompalátás nem kifejezetten a szem problémája, habár okozhat ilyen gondokat, és okozhatják is ilyen problémák.
A kancsalság vagy a „keresztbe álló szemek” kifejezés arra a jelenségre utal, amikor a szemek nem tudnak egy irányba nézni: a szemeket körülvevő és a fókuszálást segítő hat izom nem tud megfelelően együttműködni. Ez a tompalátás oka és hatása is lehet.
Milyen hatással van a látásra a lusta szem?
A lusta szem leggyakoribb tünete, hogy a két szem nem ugyanoda néz. Ez azonban súlyos látásproblémákat is okozhat:
- a látásélesség gyors romlása a lusta szemben, ha nem korrigálják, és a szem egyre kevésbé van használatban;
- a binokuláris látás elvesztése, amely a mélységérzékelés elvesztésével is jár;
- a látásvesztés megnövekedett kockázata az erősebb szemben, mivel a mindkét szemre jellemző látásproblémák először az erősebb szemben jelennek meg.
Mi okozza a lusta szemet?
A tompalátás azért következik be, mert a szem és az agy közötti kapcsolat gyenge vagy fejletlen.
Ennek a leggyakoribb oka a kancsalság. Ha a szem izmai nem képesek megfelelő összhangot tartani a szemek között, különösen a fejlődési időszakban, az agy különböző képet kap a két szemből. A zavar feloldása érdekében az agy szisztematikusan figyelmen kívül hagyja az egyik képet. Így az adott szemet nem használjuk, az agy megfelelő területe pedig fejletlen marad.
További gyakori ok, ha a fénytörési hiba (rövid-/távollátás vagy szemtengelyferdülés) nagyobb az egyik szemben. Ez is különböző jelekhez vezet, majd az egyik szem elsőbbségéhez, amelynek hatására az agy figyelmen kívül hagyja a másik szem képét.
Bármi, ami ilyen jellegű egyenlőtlen látást idéz elő, tompalátást is okozhat. Ide tartozik a gyermekkori hályog, a homályos szemlencse, az alak-, illetve méretbeli eltérések, valamint más anatómiai vagy szerkezeti hibák.
A tompalátás kezelése
Minél korábban felfedezik és kezelik a lusta szemet, annál nagyobb az esély a sikerre. Azonban felnőtteknél is eredményes lehet a lusta szem kezelése, különösen erős motiváció és elkötelezettség esetén. A tanulmányok észrevehető fejlődést mutattak ki az idősebb betegek gyengébb szemének látásélességében, habár gyakran lassabb ütemben, kisebb mértékben és kisebb kiterjedéssel.
A tompalátás korrekciójának két lépése van, amelyek közül az első a lusta szem kezelése:
1. lépés: A látásproblémák korrekciója
Elsőként a látáshibákat, például a hályogot és a fénytörési hibákat kell javítani. Ez gyakran egészen egyszerűen, rövid- vagy távollátásra való szemüveg felírásával megoldható. Enyhe esetekben időnként a gyengébb vagy lusta szem korrekciója is elég.
2. lépés: A szem-agy kapcsolat helyreállítása
A legtöbb esetben a szemész lefedi az erősebb szemet, arra tanítva az agyat, hogy felismerje a tompa vagy lusta szemből érkező képet. Ez megoldható tapasszal vagy a látást átmenetileg elhomályosító szemcseppel.
Szemizomműtét
Időnként a tompalátás korrekciójával sem javítható ki a kancsalság, amely a szemek összehangolatlanságát okozza. Ilyenkor segíthet a szemizomműtét egyes izmok megerősítése vagy gyengítése érdekében. A sebész vagy kimetsz (megrövidít) egy izmot, megerősítve azt, vagy hátrahelyezi a tapadását, így gyengítve az izmot.
Szemgyakorlatok
Az esetek kis számában a konvergencia nehézségéből fakadó enyhe kancsalság (amikor a szemek nehezen fordulnak át, hogy közeli tárgyakra fókuszáljanak) korrigálható a szemizom tornáztatásával. Az ilyen szemgyakorlatok közé tartozik az összetérítő szemmozgás egy ceruza segítségével és a számítógépes látásterápia.
Ne feledje, hogy minél korábban kezeli a lusta szemet, annál nagyobb a siker esélye. Ha bármikor problémát tapasztal a szemével vagy a látásával, a lehető leghamarabb keresse fel szemész szakorvosát.
A cikk tartalma nem értelmezhető orvosi tanácsként, és nem helyettesíti az egészségügyi szakemberek ajánlásait. Konkrét kérdéseivel keresse fel szemész szakorvosát.